Anální fisury
Jsou to nepřirozená popraskání kůže v okolí řitního otvoru, která se tvoří při průjmech nebo častých stolicích, někdy i charakteru zácpy. Nutná je léčba pod dohledem lékaře. Mezi příznaky patří světle červené krvavé skvrny, viditelné na toaletním papíře. Mohou způsobovat prudkou bolest po vyprázdnění, ale v případě chronického průběhu je bolest slabě zesílena. Tato choroba se ve stejné míře týká obou pohlaví, vyskytuje se častěji v 10. až 30. roce života. Častěji se také objevuje u těhotných žen a velmi často u kojenců, kteří mají problémy s vyprazdňováním. Odhaduje se, že tento problém se týká 1 z 10 osob v určitém okamžiku jejich života.
Důvody
Důvody vzniku análních fisur jsou různorodé. Mezi nejčastějšími jsou uváděny:
Mechanické poranění
– Příliš slabé prokrvení sliznice kanálu konečníku
– Poruchy rektoanálního inhibičního reflexu
Anální fisury se mnohem častěji vyskytují u osob trpících:
– Crohnovou chorobou (zánět střeva)
– Tuberkulózou
– Leukémií
Kromě toho riziko výskytu anální fisury vzrůstá u:
– Nositelů viru HIV
– Osob provozujících anální sex
Příznaky
Bolest v okolí řitního otvoru, která se obvykle objevuje při vyprazdňování a trvá půl hodiny po něm. Je popisována jako silná, prudká, palčivá nebo také bodavá.
Krvácení z řitního otvoru – obvykle při vyprazdňování, zpravidla nevelké, ale někdy velmi vydatné, čerstvá krev. Tehdy jsou stopy krve na stolici, toaletním papíře, spodním prádle. Silné nucení na stolici. Svědění a štípání v řitním otvoru.